Základní škola a Mateřská škola Všeruby


Akce



Plavání 2., 3. A a 3. B(25. 11. 2022)

V úterý 8. 11. 2022 zakončily děti z naší základní školy lekce plavání. Plavecký bazén na Lochotíně jsme navštěvovali jedenkrát týdně po dobu deseti týdnů. S desátou lekcí se děti také konečně dočkaly vytoužených závodů. Pro některé z dětí nebyly začátky jednoduché. Jiní si pouze zdokonalili, co se naučili již v minulých letech. Všichni nakonec překonali svoji nervozitu a do plaveckých závodů dali maximum. Odměnou jim byl nejen potlesk a uznání všech přihlížejících, ale také získání Mokrého vysvědčení. Ti nejlepší byli oceněni medailemi a vyzkoušeli si, jaké je stát na stupních vítězů.
Vítězové jednotlivých tříd:
2. třída – 1. místo: Petr Holovský, 2. místo: Dominik Fiala, 3. místo: Pavel Herák
Třída 3. A – 1. místo: Daniel Slivka, 2. místo: Natálie Plášková, 3. místo: Barbora Němečková
Třída 3. B – 1. místo: Emma Žemličková, 2. místo: Kateřina Boháčková, 3. místo: Evelína Hellmichová
Veronika Žižková



6. třída v knihovně(8. 11. 2022)

Městskou knihovnu ve Všerubech navštívili 4. října žáci šesté třídy zdejší základní školy. Dostalo se jim milého přivítání od paní knihovnice Peškové, která je seznámila se systémem uspořádání knih v knihovně a s výpůjčním řádem. Ukázala žákům, kde najdou knihy dle svých zájmů, a povídala si s nimi o tom, co rádi čtou a kdy a kde mohou číst. Žáci se procházeli po knihovně a listovali knihami, které je zaujaly.
V této době probíhala současně také výstava psacích náčiní. Žáci si tak mohli vyzkoušet psaní do kůry, psaní brkem a inkoustem, rytí do břidlice a také práci na psacích strojích.
Děkujeme paní knihovnici, že se nám věnovala a zodpověděla naše zvídavé otázky.
M. St. Gr.

Ohlasy žáků:
„Líbilo se mi, jak jsme mohli psát na psacím stroji, na kámen, na kůru, inkoustem na papír a na novějším psacím stroji. Paní knihovnice nám vyprávěla o knihách a vysvětlovala nám, jak vše funguje.“
„V knihovně to bylo fajn, nejvíce se mi líbila kniha Klub Tygrů. Byla zajímavá tím, že k sobě měla speciální lupu. Paní knihovnice byla milá a říkala nám nové informace.“
„Paní knihovnice byla moc hodná.“



Historická exkurze Praha 2022(8. 11. 2022)

21. října jsme se žáky šesté a sedmé třídy navštívili podzimní historickou Prahu. Naše sedmačtyřicetičlenná výprava si už na začátku ověřila přesnost Českých drah (patnáctiminutové zpoždění). I přes tento drobný zádrhel proběhla cesta do Prahy v pořádku, včetně výstupu. Z vlakového nádraží jsme se přesunuli na Václavské náměstí, kde jsme si prohlédli jezdeckou sochu sv. Václava a budovu Národního muzea. Skrz davy lidí jsme se probojovali okolo Stavovského divadla na Staroměstské náměstí, abychom zhlédli Staroměstský orloj s apoštoly. Nezapomněli jsme také na pamětní desku se seznamem popravených dvaceti sedmi českých pánů a prohlédli jsme si bílé kříže na místě původní šibenice.
Pak už nás čekal úchvatný Karlův most a jeho třicet tři uměleckých soch a sousoší. Z něj už to byl jen mírný kopeček na Pražský hrad. Překvapila nás dlouhá fronta před kontrolou, ale aspoň jsme mohli pozorovat hradní stráž stojící opravdu bez hnutí. Po vynadívání se a úspěšným průchodem kontrolou jsme stanuli před katedrálou sv. Víta. Její gotická nádhera nám vzala dech už z pohledu zvenčí, ale uvnitř to bylo opravdu skvostné a dechberoucí.
Cestou z Pražského hradu jsme se prošli Valdštejnskou zahradou, v níž nás nejvíce upoutali pávi, velcí kapři v jezírku a voliéra s výry, umístěná vedle uměle vytvořené krápníkové stěny. Pak už nás čekalo jen setkání s místní dopravou – metrem. Žáci fungovali naprosto skvěle, jejich nástup a výstup byl přímo ukázkový. Za to byli odměněni rozchodem, který strávili různě. Někteří na nákupech, další obdivovali architektonické památky a jiní si obstarávali zábavu na cestu zpátky.
Cesta vlakem domů byla nečekaně velmi bujará. Na nádraží v Plzni se žáci rozprchli ke svým rodičům nebo na nejbližší dopravní spoj.
Za pedagogický doprovod moc děkuji zákonným zástupcům za spolupráci při vyzvedávání žáků a doufám, že si žáci exkurzi jaksepatří užili.
M. St. Gr.

Školní výlet do ZOO v Praze(27. 6. 2022)

Po dvou letech, ve kterých byly omezeny veškeré akce, se 1. a 2. třídy vypravily do ZOO Praha na školní výlet.
Cesta autobusem rychle utekla, počasí nám přálo a my si užívali zvířátka i nákupy v ZOO.
ZOO Praha je rozlehlá, proto jsme stihli jen největší lákadla – hrochy, žirafy, slony, šelmy, gorily, tučňáky… Na závěr nás potěšilo krmení lachtanů a jejich zábavné kousky.
Z Prahy jsme si odvezli spoustu plyšáků a krásných zážitků.
L. Dyková, K. Vyšatová, I. Vebrová

Sportovní den v Městě Touškově(27. 6. 2022)

Opět jsme byli pozváni do Města Touškova na zdejší fotbalový stadion, abychom si zasportovali a změřili síly v různých disciplínách.
Ráno se sešli u autobusu předškoláci, žáci 1. ročníku, 2.A a 2.B a společně, celí natěšení, vyrazili sportovat.
V Touškově se sešlo velké množství škol a školek z nejbližšího okolí. Organizátoři pro nás připravili krásné dopoledne. Mohli jsme si vyzkoušet asi 15 různých disciplín. Tak třeba jízdu na kole, střelbu na branku, hod na koš, přetahovanou, překážkový běh, běh s padákem a další zábavné disciplíny. V průběhu dopoledne jsme se mohli občerstvit párkem v rohlíku a doma napečenými koláči.
Do Všerub jsme se vraceli plni dojmů a zážitků za společného sportování, které nám všem v době covidu tolik chybělo. A počasí nám také přálo.
Na závěr určitě patří velký dík organizátorům a žákům 9. ročníků základní školy v M. Touškově, kteří toto skvělé dopoledne pro nás i ostatní školy připravili.
L. Dyková, I. Vebrová

Plavecký výcvik 2.A, 2.B a 3. ročník(27. 6. 2022)

Konečně jsme mohli plavat! V loňském školním roce nám plavecký výcvik překazil Covid. Letos jsme úspěšně zvládli všech deset lekcí.
Většina z nás se přestala bát vody, naučili jsme se několik plaveckých stylů i skoky do vody. Někteří z nás dokázali uplavat i více než 200m a na závěr plaveckého výcviku jsme si všichni zasoutěžili v rychlosti. Odměnou bylo Mokré vysvědčení a ti nejrychlejší plavci získali diplom a medaili.
Získané zkušenosti určitě využijeme i v běžném životě.
Dyková, Vyšatová, Vildová

Dětský den v pohybu(27. 6. 2022)

Ve středu 1. 6. 2022 na Den dětí si žáci 1. stupně společně dopoledne zasportovali. Sportovní den se konal na školním hřišti a ve venkovním areálu školy. Paní učitelky si pro děti připravily různé výkonnostní, ale i zábavné disciplíny: dřepy na čas, člunkový běh, skoky do písku, skákání v pytlích, chození po lajně mezi stromy atd. Za nejlepší výkony dostali hoši a dívky medaile a pro všechny byla na závěr připravená sladká nanuková odměna. Při organizaci pomáhali žáci deváté třídy. Počasí nám přálo a děti si zábavné sportování moc užily.
Mgr. Kateřina Šturcová

Lyžařský výcvik Abertamy/Plešivec(31. 1. 2022)

V neděli 23. 1. 2022 jsme se téměř po dvou letech zase sešli se zimními nadšenci z řad žáků ZŠ Všeruby a vyrazili, autobusem, směr Krušné Hory. Do Abertam jsme dorazili právě včas na večeři. Poté jsme se ubytovali a seznámili s programem následujícího týdne.
Začátečníci v lyžování se začali učit základy s paní učitelkou Kučerovou, zbytek lyžařů se opatrně rozjížděl s paní učitelkou Ježkovou a Bezpalcovou. Snowboarďáci (letos čtyři - jeden začátečník a tři pokročilí) sjížděli svah s panem učitelem Čapským. Předpověď počasí na tento týden slibovala sníh a mlhu. V pondělí odpoledne byla většina už natolik zdatná, že nebylo potřeba zdržovat se na malém svahu a mohli jsme vyzkoušet sedačkovou lanovku sjezdovky Renaty. Ve středu dopoledne měli všichni lyží a snowboardů právě tak dost, a tak jsme se po obědě vyrazili koulovat na místní zasněženou louku. Nezbytná návštěva místní sámošky k doplnění zásob byla samozřejmostí. Po koulování už byl čas na večeři. Večer se za námi ještě zastavil člen Horské služby, probral s námi vše důležité, ukázal fotky, videa, skialpové lyže a popsal systém záchrany. Čtvrtek byl zase ve znamení sjezdovek. V pátek bohužel od rána foukal velmi silný vítr, proto jsme si dopolední lyžování zkrátili a pak už byl čas na oběd a nástup do zpátečního autobusu.
Všichni odjeli se zdokonalenými schopnostmi, bez újmy na zdraví a s úžasnými zážitky.
Za učitelský doprovod musím účastníkům poděkovat za super chování a příjemnou atmosféru po celou dobu kurzu. Příští rok zase na lyžařskou viděnou.
J.Č.

lyzak

Čertí škola (22. 12. 2020)

V pátek 4. 12. čekalo žáky 1. A neobvyklé učení. Obyčejná třída se změnila v „Čertí školu“. Na děti čekala celá řada zábavných pekelných úkolů.
Vyučování začalo pohádkou „Jak to bylo na Mikuláše“, pak jsme si o svátku sv. Mikuláše povídali, naučili se různá čertí jména a čertí básničku. Poté už následovala celá řada zapeklitých úkolů z českého jazyka a matematiky. Děti musely dokázat, že umí počítat do pěti, vypočítat matematické řetězy, číst slova a věty z čertovských listů, skládat slova z písmen, doplnit tajenku, po třídě najít všechna poztrácená písmena, také si vyrobit papírového čertíka a namalovat mikulášskou botu.
V průběhu dopoledne nás navštívil Mikuláš, čert a anděl. Mikuláš k dětem promluvil a na řadu přišly i známé otázky a zpytování svědomí. Někteří přiznali i malé hříchy. Děti pak společně Mikulášovi zarecitovaly básničku a dostaly sladkou odměnu.
Dopoledne rychle uteklo a my se nakonec rozloučili čertí básničkou „ Dupy, dupy, dupáníčko, to je čertí zlobeníčko…..“ Na závěr „Čertí školy“ děti dostaly vysvědčení s velkou jedničkou za splnění všech úkolů a sladkou odměnu.
Domů si děti na památku odnesly své výrobky, čertí knihu a spoustu zážitků, protože si tento den ve škole všichni moc užili.
Mgr. Lada Dyková

Sportovní dopoledne (8. 10. 2019)

Sportování děti baví, tak vždy uvítají změnu, rády opustí školní lavice a užijí si dopoledne na hřišti.
Takto se to povedlo i žákům 1. a 2. třídy naší školy. Před školou se k nim připojili i předškoláci a ve středu 18. 9. nás připravený autobus odvezl do areálu TJ Sokol Město Touškov.
Na hřišti se sešlo hodně dětí z okolních škol a školek, pro které si zdejší členové TJ ve spolupráci s žáky 9. ročníku ZŠ Město Touškov připravili sportovní dopoledne. Děti čekalo 17 disciplín jako např. kopání na mini branky, honěná, slalom, hod na kuželky, hod na branku atd.
Nejvíce se dětem líbil závod s padáky, kde si zasoutěžily i paní učitelky, hopsací balony a jízda na kole. Organizátoři měli pro děti připravenou i svačinku – párky v rohlíku.
Na závěr proběhlo společné fotografování a každý účastník dostal malý dárek. Počasí nám přálo, děti si sportování moc užily a nám nezbývá, než organizátorům za tuto skvělou akci pro děti moc poděkovat.
Mgr. Lada Dyková

Dopravní soutěž mladých cyklistů (11. 6. 2019)

Žáci naší školy se 13. května zúčastnili okresního kola „Dopravní soutěže mladých cyklistů“ ve Vejprnicích. Soutěžilo se ve čtyřech disciplínách: test z pravidel provozu na pozemních komunikacích, jízda zručnosti na kole, jízda na dětském dopravním hřišti podle pravidel provozu na pozemních komunikacích a praktické poskytnutí první pomoci
Naši školu reprezentovalo osm žáků rozdělených do dvou kategorií. Za mladší žáky soutěžili: David Kotěšovec, Jakub Tyr, Kateřina Kristlová a Barbora Široká, žáci 5. třídy, kteří se umístili na 9. místě.
Starší žáci soutěžili v tomto složení: David Obermajer - 9. tř., Bára Molcarová - 8. tř., Václav Široký a Tereza Kozáková - žáci 6. tř. Toto družstvo obsadilo ve své kategorii krásné 3. místo z dvanácti soutěžících družstvev.
Všem soutěžícím děkuji za vzornou reprezentaci naší školy. Alena Baumová

Kolíčky na nosech by stejně nepomohly (11. 6. 2019)

Na návštěvě v muzeu nebo na procházce po pamětihodnostech byl asi každý. Obdivovali jsme krásu a propracovanost starých exponátů i budov. Tato hezká a voňavá místa jsme letos v květnu s šestou třídou vynechali a vyrazili se podívat, jak se čistí odpadní voda z celé Plzně a přilehlého okolí. Čistírna odpadních vod na plzeňské Jateční ulici byla spuštěna teprve v roce 1965. Do té doby se odpadní vody pouštěly rovnou do řeky. Od roku 2002 funguje kromě mechanického procesu čištění ještě úprava za pomocí přírodních bakterií. Nemohli jsme věřit svým očím, jak velký rozdíl je mezi hnědou, s odpuštěním, břečkou, která do čistírny přitéká, a průzračnou vodou, která je u výpusti do řeky Berounky. Sympatickému panu průvodci jsme slíbili, že budeme varovat před používáním vlhčených ubrousků, které ucpávají potrubí, a vyléváním oleje do kuchyňského odpadu. To jsou momentálně dva největší problémy, které komplikují v čistírně vod kýžený výsledek. Jedinečný zážitek nám pokazil očekávatelný, avšak přesto šokující zápach čištěné vody. Měli jsme si sebou přibalit i kolíčky na nos, které by ovšem, dle slov dětí, stejně nepomohly.

Výlet 6. třída (11. 6. 2019)

Výlet šesťáků kolem Boleveckých rybníků
Co vás napadne, když se řekne výlet? Batoh, legrace, sluníčko, puchýře, řízek, výron, únava, radost? Přesně takový výlet zažila šestá třída, která se vydala prosluněnými lesy kolem Boleveckých rybníků přes Bílou Horu až do skákací arény Jump Plzeň. Kdo by čekal, že po desetikilometrové túře budou děti v Jump aréně pouze nehybně dýchat, spletl by se. S neuvěřitelnou energií využily všech trampolín, žíněnek a dalších atrakcí k přemetům, hvězdám a saltům. Všichni si tento sportovně zaměřený den moc užili.

Kynžvart a Mariánské Lázně(2. 6. 2019)

Přiblížil se čas školních výletů, proto žáci 1. - 4. ročníku vyrazili dvěma autobusy poznat krásy naší české země.
Tentokrát jsme za deštivého počasí dojeli na Kynžvart, abychom se při prohlídce interiéru zámku dozvěděli něco nového o naší minulosti. Než jsme dokončili prohlídku, nasvačili se a nakoupili drobné suvenýry pro radost, počasí se umoudřilo.
Další zastávku jsme udělali v Mariánských Lázních. Úžasný byl Park Bohemia, ve kterém jsme obdivovali miniatury různých českých staveb, radost jsme měli hlavně z katedrály sv. Bartoloměje v Plzni.
Dále jsme si prošli kolonádu s tryskajícími léčivými prameny, velkým zážitkem byla Zpívající fontána a samozřejmě jsme museli ochutnat a přivézt domů tradiční lázeňské oplatky.
Sice unaveni, ale spokojeni, jsme si letošní výlet všichni opravdu pěkně užili.
Třídní učitelky 1. stupně ZŠ Všeruby

Nutnost dopravní výchovy (2. 6. 2019)

Žáci 1. stupně základní školy se v každém ročníku věnují výuce dopravní výchovy, aby věděli, jak se mají správně chovat nejprve jako chodci a později jako cyklisté. Děti si osvojují pravidla silničního provozu, poznávají značky, řeší situace na křižovatkách a učí se předcházet nebezpečí.
Každým rokem si školáci 4. a 5. ročníku jedou ověřit své získané znalosti i prakticky. Na dopravním hřišti v Třemošné mají možnost, po správně vyřešených testech a praktické jízdě na kole, získat svůj první řidičský průkaz pro cyklisty.
Letošní úspěšní cyklisté měli samozřejmě obrovskou radost, my jim moc gratulujeme a čtvrťáci, kterým se letos nevedlo, nemusí být smutní, protože mají další možnost opět v příštím školním roce.
Hana Vildová, ZŠ Všeruby
L. Dyková

dopravka

Divadlo Alfa (2. 6. 2019)

Tátu sněd, mámu sněd, Divadlo ALFA s herci a diváky sněd, a dokonce dostal zálusk i na plzeňskou Viktorku…..
Kdo??? OTESÁNEK!
Tak jako každý rok i letos žáci 1., 2., 3. a 4. třídy opustili školní lavice a vypravili se na divadelní představení Divadla ALFA na pohádku Otesánek. Bylo to napínavé, ale i humorné vyprávění.
Důležitou roli zde hráli živí herci, ale i loutky, protože Otesánek je originální dřevěná loutka, která za pomoci scénických fíglů vyrostla z kočárku do obludných rozměrů. Naštěstí v této pohádce vystupuje babka s motyčkou……..
Pohádka skončila, nám se moc líbila, ale tím pro nás návštěva divadla zdaleka nekončila. Po pohádce se nás totiž ujal jeden z herců tohoto představení a začal nám vyprávět o tom, jak celé divadlo funguje, jaká povolání v divadle najdeme a co všechno předchází tomu, než takovou pohádku mohou herci divákům zahrát.
Na závěr nás čekala prohlídka výtvarné dílny, kde vznikají všechny kostýmy pro herce, ale také se rodí loutky, marionety nebo maňásky, které můžeme v různých divadelních představeních vidět. Zážitků bylo mnoho a my už se teď těšíme na další pohádku v Divadle ALFA.
L. Dyková


MINIFESTIVAL V DIVADLU PLUTO (24. 5. 2019)

Kam za kulturou? Přece do Pluta! Zde totiž probíhal od 13. května 8. ročník divadelního „Minifestivalu Česky hezky“. A proto jsme se opět „hodili do gala“ a natěšeně vyrazili.
Tentokrát jsme si vybrali „Švejkyjády aneb Poslušně hlásím“. A jak již název napovídá, jednalo se o ztvárnění Haškova Dobrého vojáka Švejka. Hlavní role se ujal Přemysl Kubišta. Další postavy byly ztvárněny Pavlem Kikinčukem, Jindřiškou Kikinčukovou nebo Miloslavem Krejsou. Během představení zazněly mnohé písně, které jsou velmi známé především starší generaci, přesto však dokázaly roztleskat i naše mladé diváky. Hercům se tak podařilo přiblížit Švejka zábavnou formou dnešní mladé generaci.
Překvapením na konci představení byla divadelní dílnička, při které si děti mohly vyzkoušet, jaké je to stát na jevišti. Pod vedením samotné principálky divadla Jindřišky Kikinčukové jsme se dozvěděli, jak těžká je příprava herců před představením a sami jsme si mohli vyzkoušet dechová cvičení, práci s hlasem, používání bránice a mnoho dalšího.
A co říci závěrem? Děti se již nyní těší na další představení.

(Ne)najdete 10 rozdílů, aneb výstava fotografií města Všeruby (24. 5. 2019)

Dějepis není jen předání informací o zásadních okamžicích našeho státu, o velikánech dávných dob a o počtu obětí jednotlivých válek, je to i poznávání mnohem bližších dějin, dějin vlastní obce. Důkazem toho jsou snímky současných Všerub, které na základě historických fotografií pořídili žáci 9. třídy naší školy. Výstava, uspořádaná ve vestibulu všerubské radnice, tak ukazuje, jak se naše obec (ne)změnila v průběhu let. Snad se v budoucnu najdou další nadšení občané či občánci, kteří tatáž místa zdokumentují.
historie

Projektový den - Den Země (5. 5. 2019)

Dne 23. 4. 2019 oslavili žáci 8. a 9. třídy Den Země návštěvou spalovny v Chotíkově. Žákům byl představen celkový chod spalovny na 3D modelu, seznámili se nejrůznějšími druhy odpadů zejména pak s tím, kam daný odpad vytřídit nebo odvézt. Překvapující informací bylo například zjištění, že problematický odpad jsou dětské pleny, které jsou v kombinaci s dalšími druhy materiálu z určitého typu plastu. V přírodě se rozkládají minimálně 200 let. Získané informaci si mohl každý ověřit pomocí výukových her na multidotykovém stole. Jednou z částí exkurze byla i návštěva některých míst provozu. Žáci základní školy si odnesli zejména to, že je důležité třídit odpad, chovat se šetrně k přírodě a nespalovat doma plasty (při spalování plastu se uvolňují do ovzduší jedovaté látky). A proto si připomeňme jedno známé heslo: „nebuďme líní, třiďme odpad“.

Exkurze do spalovny v Chotíkově (5. 5. 2019)

Žáci 4. a 5. ročníku se dne 29. 4. 2019 zúčastnili projektového dne s názvem „Rozpočti si to!“.
Pod vedením zkušených lektorů a třídních učitelů si během šesti vyučovacích hodin vyzkoušeli hru, jejímž smyslem bylo u dětí rozvinout finanční gramotnost, seznámit je se základy domácího hospodaření, ukázat jim, co kolik stojí, co všechno musí jedna dospělá osoba zaplatit, jakým způsobem se dá sestavit osobní rozpočet a proč je potřeba si budovat finanční rezervu.
Žáci byli rozděleni do několika týmů, každý tým o 3 – 5 žácích představoval jednu dospělou osobu, a ta rozhodovala o svých financích po fiktivní dobu jednoho měsíce. Během celé hry dostávaly týmy za splněné úkoly herní mince tzv. chechtáky. Kdo chtěl, mohl si ještě „přivydělat“ různými kreativními úkoly.
Na závěr hry si žáci v přichystaném obchůdku nakoupili za své získané chechtáky různé dobroty, pastelky, omalovánky, knížky …
Projektový den byl pro všechny zúčastněné nesmírně přínosný. Žáci si uvědomili a prakticky „nanečisto“ vyzkoušeli, jak je finanční gramotnost v životě velice důležitá.

Turnaj v přehazované (5. 5. 2019)

Dne 25.4. se konal každoroční turnaj v přehazované pro žáky 5. až 9. tříd. Během turnaje si zahrál „každý s každým“. Za favority byli považováni žáci 8. a 9. tříd, kteří své postavení podle předpokladů obhájili. Osmáci a děváťáci si poradili s každým soupeřem a v závěru změřili své síly i vzájemně. Po velmi vyrovnaném zápase nakonec mohli oslavovat díky plnému počtu bodů sportovci z 9. třídy. Na druhém místě skončili žáci z 8. třídy a na bronzové příčce žáci 6. třídy. Všichni účastníci předvedli skvělé výkony a snažili se o vítězství s vypětím všech sil. Díky tomu byly zápasy velmi atraktivní. K příjemné atmosféře navíc přispělo to, že se hrálo v duchu fair play.

Ukliďme Česko (25. 4. 2019)

„Papírky, cigára, papírky, cigára…“
„Papírky, cigára, papírky, cigára…“, tak zhodnotili žáci sbírání odpadků na všerubském veřejném prostranství. Ale příběh by neměl začínat koncem, viďte?
Tedy od začátku. Již před dvěma lety se naše škola přihlásila k mezinárodnímu Dni Země se snahou přimět žáky, aby alespoň jeden den v roce intenzivně přemýšleli o znečišťování životního prostředí, třídění odpadu nebo o šetření pitnou vodou. Zdálo by se, že v současnosti mají všichni dostatek informací, aby se chovali zodpovědně k naší planetě, a tudíž i k sobě samému. Opak je ale pravdou. Přiznejme se, kdo jezdí na nákup autem, i když to má pár kroků. Kdo vyhazuje konzervy do směšného, promiňte směsného, odpadu a kdo si čistí zuby při pozorování tekoucí vody? A proto se my, učitelé, ochotně chopíme úlohy vychovatele k tzv. udržitelnému rozvoji.
„A co budeme jako sbírat, když se tu uklízelo před měsícem?“, ptaly se děti po zaznění návrhu na úklid Všerub. „Však uvidíte!“ A také viděly. Umyvadlo, zavařené jahody, zavařené okurky, zavařené ledacos asi ve třiceti sklenicích, židle, umyvadlo, náhradní díly do aut, které už se nejspíše neupotřebí, pečlivě rozebranou televizi, barely s čímsi, míč, PET lahve, skleněné lahve, pneumatiky, papírky, cigára, papírky, cigára. Cigaretové nedopalky jsme ale nesbírali. Ty by se už do našich padesáti naplněných stodvacetilitrových pytlů totiž nevešly.

Lotrando uzdravil krásnou Zubejdu (13. 1. 2019)

V loňském roce všechny okouzlili žáci páté třídy, kteří s paní učitelkou Dykovou připravili představení pohádky O dvanácti měsíčkách, ve kterém excelovaly Lenka Baumová a sestry Štěpánka a Tereza Kozákovy v hlavních rolích. Letos o Vánocích se opět naskytla příležitost, aby žáci zpříjemnili poslední den před prázdninami ostatním žákům naší školy divadelním představením. Tentokrát pohádky Lotrando a Zubejda. Titulní role ztvárnili Petr Laštovka a Pavla Vojtěchová, doplnili je Tereza Kozáková, Jakub Kraus, Josef Vácha, Matěj Teska, Milan Suk, Lenka Baumová, Adéla Kovačiková, Jakub Krbec, Tereza Šmídlová. Nechyběla ani již zmíněná Štěpánka Kozáková v roli vypravěče.
S recitací vánočních básniček vystoupily Ivanka Kašubová, Natálie Ludvíková, Tereza Bezpalcová, Barbora Široká a Tereza Marková.
Oslňující byl i závěr vánoční besídky v podobě gymnastické show a vystoupení tanečního kroužku paní učitelky Blechové.

Mikulášská nadílka (13. 1. 2019)

Adventní čas na všerubské základní škole vždy odstartuje mikulášskou nadílkou, kterou pořádají žáci deváté třídy. Letošní rok nebyl výjimkou. Moudrý Mikuláš, parta strašidelných čertů i krásní andělé se procházeli po chodbách naší školy a rozdávali žákům nadílku. Některé děti je přivítaly s úsměvem, jiné s obavami a slzami. Úkolem čertů bylo dětem připomenout „hříchy“, kterých se v uplynulém roce dopustily a „vymámit“ z nich slib, že se polepší. Slyšeli spoustu krásných písniček a básniček, za které andílci děti obdarovali sladkou odměnou. Měli opravdu plné ruce práce, kromě nadílky u nejmladších žáčků v „malé škole“, potrestání velkých výtržníků „velké školy“, zvládli i návštěvu mateřské školy.
čerti

Nejnapínavější turnaj vybíjené všech dob (13. 1. 2019)

Proti sobě stojí dva kapitáni. Dan z 6. třídy a Dan z 9. třídy. Kdo bude první vybitý, prohrál. Míč lítá vzduchem. Družstva se snaží protivníka běháním vyčerpat. Publikum skanduje. Celá školní tělocvična se otřásá. „ A bij!“ Kapitán 9. třídy poslechne a zprudka zasáhne soupeře. Deváťáci se radují a s nimi i jejich fanoušci. Šesťáci jsou zklamaní.
Mysleli jste si, že to je ta napínavá část příběhu? Omyl. Najednou se ozvala píšťalka rozhodčího. Dan neměl nabito, a tak vybití neplatí. Hra musí pokračovat. Nic nepomohly protesty dětí, že je výhra oprávněná, ani popisu posledních sekund letu míče. Teprve teď bylo napětí nesnesitelné. Lehce odhadnout, co se honilo přítomným hlavou: Jaké to bude vítězství, pokud vybijí kapitána šesťáků o dvě hlavy vyšší deváťáci? Jaké to bude vítězství, pokud bude vybit kapitán deváťáků, kteří si jsou jistí nespravedlností rozhodčího? Párkrát přelétl míč tělocvičnu a bylo jasno. Vítězem celého čertovského turnaje starších žáků ve vybíjené je tým šesté třídy, což se doposud nikdy nestalo.

Exkurze do časů válečných (13. 1. 2019)

Žáci deváté třídy se v prosinci vydali do Prahy, aby viděli místa, která jsou neodmyslitelně spojena s průběhem druhé světové války na našem území. Navštívili bývalé sídlo pražského gestapa, v němž byly vyslýchány a krutým způsobem mučeny tisíce lidí. Dále pravoslavný kostel Cyrila a Metoděje, kde se od 4. června do 18. června 1945 ukrývali českoslovenští vojáci, kteří provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Deváťáci mohli na vlastní oči spatřit kopky pro vězně a mučicí nástroje nacistické tajné policie. Stejně tak si vyzkoušeli pocit stísněnosti v kryptě kostela, kde příslušníci československého exilového odboje čestně zahynuli. Pevně věřím, že podobné „dobrodružné“ exkurze přispějí k dalším desetiletím bez války v naší zemi.
exkurze

Exkurze do plzeňských synagog (2. 12. 2018)

Velkou plzeňskou synagogu, která se pyšní titulem třetí největší synagogy v Evropě, zná každý. O tzv. Staré synagoze slyšel ale málokdo. Přitom je bezesporu stejně zajímavá jako její mladší „kolegyně“. Skrývá se ve vnitrobloku ve Smetanových sadech, kam jsme se s žáky 9. třídy vypravili na začátku letošního školního roku. Ve Staré synagoze se nachází stálá expozice věnující se židovským tradicím a svátkům. Deváťáci se tedy dozvěděli mnoho nových informací o židovské kultuře i zvycích. Velká synagoga nám nabídla výstavu fotografií z prvních dní nové Československé republiky. Unikátní fotografie plzeňských oslav založení Československa nás skutečně nadchly. Další exkurze po místech mapujících dějiny 20. století na sebe nenechají dlouho čekat.
synagoga

Halloweenské příšery se zmocnily školy (2. 12. 2018)

Nejeden žák druhého stupně naší školy strávil podzimní prázdniny sháněním či vyráběním halloweenského kostýmu. Tento původně anglosaský svátek letos připadl právě na středu 31. října. Zástupy čarodějnic, kostlivců, i jiných strašidel tak ovládly školu.
halloween

Den Země, aneb ukliďme Všeruby (2. 5. 2017)

Den Země je mezinárodně významný den upozorňující na stále zhoršující stav přírody. Ten letošní byl věnován odpadům a nakládáním s nimi, a tak se zrodil nápad přimět žáky 2. stupně základní školy ve Všerubech uvažovat o životním prostředí, hlavně v jejich nejbližším okolí. Pojďme posbírat odpadky. Takový velký jarní úklid! Žáci i jejich rodiče v naprosté většině s akcí souhlasili. Ve spolupráci s městským úřadem byly rozděleny sektory sběru a dobrovolný úklid Všerub byl dokonce zaregistrován na webových stránkách www.denzeme.cz. Nezbývalo než navléci rukavice a jít uklízet.
Šestá třída sbírala odpad v okolí školy a mezi rodinnými domky ve směru na Kokořov. Žáci sedmé třídy došli přes náměstí až k Hadí studánce a kostelu sv. Martina. Osmáci uklidili lokalitu kolem hřiště a zahradnictví, včetně přístupného koryta potoka. Samotné náměstí Všerub, prostředí kolem bytových domů a zahrádek měla na starost devátá třída. Celkem žáci odpadky naplnily třicet stodvacetilitrových pytlů, největší podíl měly plastové lahve od nápojů. Ale nechyběly ani vratné lahve, obaly od sladkostí, krabičky od cigaret, díly z aut a několik pneumatik.

Exkurze do míst 2. světové války (2. 5. 2017)

Každoroční exkurze pojící se k tématu druhé světové války proběhly letos na jaře.
Nejprve jsme se vydali do bývalého sídla pražského gestapa, Pečkova paláce. V Armádním muzeu na Žižkově si žáci mohli prohlédnout zbraně a výstroj nejen z období protektorátu. Zřejmě nejpůsobivější z celé exkurze byla návštěva krypty pravoslavného kostela Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde zahynuli parašutisté, kteří spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
O dva měsíce později jsme s 9. a 7. třídou vyjeli do koncentračního tábora Flossenbürg v sousedním Německu. Během let 1938 až 1945 jím prošlo 100 000 vězňů různých národností. Ačkoliv se jednalo o pracovní koncentrační tábor, zahynulo zde kvůli nelidským životním podmínkám přes 30 tisíc lidí. Nejmladší vězeň byl stejně starý jako žáci 9. třídy.

ŽÁCI ZŠ VŠERUBY NAVRHLI VÍTĚZE CENY PŘÍBĚHŮ BEZPRÁVÍ (20. 11. 2016)

V úterý 1. listopadu se konalo v pražské Lucerně slavnostní zahájení dalšího ročníku projektu Příběhy bezpráví společnosti Člověk v tísni. Při této příležitosti byly uděleny ceny Příběhů bezpráví pamětníkům, kteří se v předešlém školním roce podělili o své životní osudy s žáky základních a středních škol.
Jako první oceněný tohoto večera vystoupil Jiří Světlík (93 let), kterého nominovali žáci základní školy ve Všerubech. Jiří Světlík se loni účastnil všerubských Svatomartinských slavností a posléze i besedy s žáky 8. a 9. Ročníku místní školy. Cenu mu předala herečka a politička Magda Vašaryová spolu s Vilémem Brandou.
Jiří Světlík byl v období protektorátu totálně nasazen v Německu, konkrétně v Donauwörthu severně od Mnichova, kde frézoval dělostřelecké zaměřovače. Domů do Plzně mohl jen jednou za několik týdnů, s čímž se nehodlal smířit. Rozhodl se jezdit každou sobotu, a to bez povolení. Hraniční kontrole ve vlaku se vyhýbal tak, že za jízdy vylezl na stupátko vagonu. Za tato každotýdenní dobrodružství byl nakonec obviněn z velezrady a napomáhání nepříteli. Na rozsudek čekal v cele říšského soudu v Mnichově. Psal se rok 1944 a díky konci války neskončil na popravišti.
V 50. letech se Jiří Světlík zapojil do skupiny, jež v Lokti nad Ohří pomáhala politickým vězňům v nedalekém lágru při uranových dolech. Nosil jim jídlo, posílal motáky a vydával nelegální tiskoviny. Po prozrazení byl Jiří Světlík opět obviněn z vlastizrady. V komunistických kriminálech strávil deset let.
„Dělal jsem jen to, co jsem dělat musel,“ skromně prohlásil na podiu při přebírání ceny Příběhů bezpráví.
svetlik

Dějepisná olympiáda 2016 (20. 11. 2016)

Letošní školní kolo dějepisné olympiády už má svého vítěze. Je jím Kristýna Randová z 9. třídy. Blahopřejeme.

Cyklokurz Třeboň - 28. - 31. 5. 2016 (5. 6. 2016)

Cestování je potřeba!
V hodinách zeměpisu, českého jazyka, cizího jazyka… prostě „ve škole“ žáky učíme, učíme, učíme. Jak moc jsou někteří naším učením „zasaženi“, občas zjistíme při pravidelném cyklistickém kurzu. Jen několik příkladů. Cestou domů:
„Koukejte se vpravo, uvidíte Hlubokou.“
„To je ta velká díra v zemi, paní učitelko?“

V Českých Budějovicích se přepřahá vlak.
„My jedeme zpátky?“ (jeden žák)
(druhý mu odpovídá) „Ne, to jenom otočili koleje.“
Při vlastivědě a zeměpisu žáci mapu pravidelně otvírají, ale jet podle ní a neztratit se, to je jiná. Neztratili jsme se! Někteří dokázali sledovat trasu bezchybně, proto jsme mezi rybníky nezabloudili a viděli i největší z nich Rožmberk, město Nové Hrady, Novohradské hory, pomník Emmy Destinové, Stříbřecký most. Projeli jsme se po obou kamenných mostech mezi Starou a Novou Hlínou. Pochopit význam Zlaté stoky a všech rybníků, mezi kterými jsme 4 dny kličkovali, nám mimo jiné pomohli na Střední škole rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína v Třeboni.
Cesta podle mapy nebyla jedinou schopností, kterou žáci museli prokázat. Kromě fyzické kondice, kterou potvrdili 175 ujetými kilometry, si museli povléknout postel, zabalit věci, objednat si v restauraci, hospodařit s penězi a v neposlední řadě slušně se chovat mezi lidmi. Doufáme, že osobní zkušenost bude mít větší efekt, než získávání informací jen ve školních lavicích.

Enviromentální centrum Krsy 20. 5. 2016 (5. 6. 2016)

Nedaleko Všerub se nachází malá obec Krsy, kde bylo nedávno slavnostně otevřeno environmentální centrum. A právě to měli žáci sedmé a osmé třídy možnost navštívit. Byl pro ně připraven zajímavý program zahrnující topografii, ekologii i informace o zdravém životním stylu. Žáci si vyzkoušeli činnosti, při nichž zjišťovali např. souvislost mezi fyzickou zátěží a krevním tlakem nebo hodnotu pH v ústech. Největším lákadlem pro děti bylo interaktivní pískoviště. Centrum nabízí i další aktivity z mnoha oblastí vzdělávání, které si mohou žáci vyzkoušet při příští návštěvě.

Žáci 8. třídy navštívili Prahu (5. 6. 2016)

18. května 2016 vyrazili žáci 8. ročníku na dějepisnou exkurzi do Prahy. Jejich hlavním cílem byl po cestě vlakem a metrem Slavín, hřbitov významných osobností na Vyšehradě. Neméně důležitou zastávkou bylo Národní technické muzeum, kde žáci prozkoumali automobily, kola, motocykly, letadla i další technické památky nejen z 19. a 20. století. Kromě toho osmáci navštívili vyšehradský kapitulní chrám sv. Petra a Pavla, letenský park a Staroměstské náměstí.

Exkurze do Terezína 5. 4. 2016 (10. 4. 2016)

Po dvou letech jsme se opět vypravili za dějinami terezínského ghetta a Malé pevnosti Terezín.
Žáci 8. a 9. třídy tak měli možnost si prohloubit své dosavadní znalosti o konečném řešení židovské otázky a dozvěděli se mnoho detailních informací i o krutém zacházení s tzv. politickými vězni za dob Protektorátu Čechy a Morava.

Čtenářské dílny na ZŠ a MŠ Všeruby (7. 2. 2016)

V letošním školním roce se čtyři třídy naší školy, konkrétně čtvrtá, pátá, šestá a sedmá, zapojily do projektu Evropské unie Čtenářské dílny jako prostředek ke zkvalitnění čtenářské gramotnosti. Cílem tohoto projektu, jak už název sám napovídá, je přilákat žáky základních i středních škol k četbě prostřednictvím nových, atraktivních knih.
Tzv. čtenářské dílny neboli dílny čtení spočívají ve čtení knih dle vlastního výběru žáků přímo ve škole, ideálně jednou týdně. Hodina je rozdělena na tři části: nejdříve je žákům zadán úkol ke čtení, následuje 25 – 30 minut vlastní četby a nakonec každý z žáků pohovoří o přečteném úseku své knihy. Knihu si děti odnášejí domů, kde pokračují v četbě. Kouzlo čtenářských dílen spočívá nejen ve výběru knih podle zájmu dítěte, ale i v samostatném tichém čtení dle vlastního tempa, kdy rychlejší žáci nejsou zdržováni a pomalejší se nemusí za své čtení stydět. Důležité jsou i hovory o knihách. Žáci si často navzájem doporučí další zajímavou knihu.
Máme-li zhodnotit zavedení čtenářských dílen do hodin literatury na naší škole, musíme konstatovat, že jde o metodu velmi přínosnou. Žáci se na hodiny těší, knihy se mnohdy staly předmětem hovorů dětí a lze si jen těžko představit návrat k „pouhému“ čtení z čítanek.
Projekt na podporu čtenářské gramotnosti má pro naši školu i další plus Do školní knihovny byly zakoupeny stovky nových knih, které využívají nejen žáci účastnící se dílen čtení, i ostatní žáci školy. Díky novým knihám letos návštěvnost školní knihovny, i počet výpůjček, láme rekordy.

Přednáška o Karlu IV. - 27. 1. 2016 (7. 2. 2016)

Žáci naší školy si den před pololetním vysvědčením zpestřili vyučování pořadem o Karlu IV. Přednášející, historik Libor Marek, nezavítal do všerubské základní školy poprvé. Loni se zaměřil na šestisté výročí upálení mistra Jana Husa. Letos se nabízelo další jubileum, sedm set let od narození Karla IV., jehož oslavy se konají na mnoha místech po celé republice. Vyprávění o úspěšném životě Karla IV. bylo uzpůsobeno jak dětem z prvního stupně, tak i žákům šesté a sedmé třídy, kteří už mnoho informací o Karlovi znají. Všichni měli možnost prohlídnout si modely hradů i českých korunovačních klenotů. Škola navíc získala repliky středověkých mincí.

Soutěž o nejlepší bramborový salát - 22. 12. 2015 (7. 2. 2016)

Tradiční vánoční besídky, kdy se ve třídách ochutnává cukroví a rozdávají dárky, letos oživila soutěž o nejlepší bramborový salát. Zapojily se do ní všechny třídy druhého stupně. A tak poslední den před vánočními prázdninami byly učebnice a sešity na lavicích vystřídány bramborami, hořčicí a vajíčky.
Porotci z řad učitelů hodnotili nejen chuť bramborových salátů, ale i recepturu, spolupráci žáků a konečné prostření sváteční tabule.
Vítězný bramborový salát vytvořili žáci 7. třídy. Na druhém místě se umístila 8. třída a třetí skončili žáci 6. třídy.

Exkurze 7. ročníku do Národopisného muzea a Akva tery v Plzni (11. 12. 2015)

Dne 9. 12. 2015 se žáci 7. ročníku vypravili do Plzně, aby navštívili Národopisné muzeum Plzeňska. Tam si měli možnost zhlédnout stálou expozici „Jak se žilo na Plzeňsku“, tedy místnosti vybavené starodávným nábytkem, cínové i bronzové nádobí, západočeské kroje, dokonce i umělecké předměty, které kdysi zdobily měšťanské domy. Cestou do plzeňské Akva tery se děti zastavily na vánočních trzích i v chrámu sv. Bartoloměje, aby si prohlédly velký dřevěný betlém. V Akva teře byla pro žáky připravena přednáška o hadech, ještěrech, pavoucích a rybách i s živými ukázkami.

Dějepisná olympiáda - 27. 11. 2015 (5. 12. 2015)

Stejně jako každý rok, i letos proběhla na naší škole olympiáda z dějepisu. Tentokrát se otázky týkaly slavného královského rodu Lucemburků, tedy i Karla IV., od jehož narození příští rok uběhne 700let. Nejvíce bodů získala Zita Pechová z 9. třídy. Na druhém místě se umístil Jakub Kasinec z 9. třídy. A pomyslný bronz připadl Nadě Smejkalové z 8. třídy.

Beseda s pamětníky - 26. 11. 2015 (5. 12. 2015)

Na konci letošního listopadu měla všerubská základní škola velkou čest přivítat pamětníky druhé světové války a komunistického režimu, pány Jiřího Světlíka a Richarda Smolu. Oba žákům 8. a 9. ročníku vyprávěli svůj životní příběh. Žáci tedy měli jedinečnou příležitost získat detailní autentické informace o životě v Protektorátu Čechy a Morava, o totálním nasazení v Říši, ale i o pracovních táborech zřízených pro nepřátele komunistické strany po roce 1948 a o Pomocných technických praporech. Návštěvu pamětníků na základní škole zakončily dotazy žáků. Přednesené zážitky dětem pomohou doplnit mnohdy tragický obraz dějin 20. století, který si doposud utvářeli jen z učebnic a filmů.

Exkurze 8. třídy do Velké synagogy a ZOO Plzeň - 24. 11. 2015 (5. 12. 2015)

Ani chladné listopadové počasí nás neodradilo od návštěvy plzeňské Velké synagogy, ve které žáci 8. ročníku vyslechli informace o kultuře a dějinách židovského obyvatelstva v Plzni. Odpoledne byla na programu prohlídka Zoologické a botanické zahrady Plzeň, kde si žáci zopakovali své dosavadní znalosti o šelmách a zároveň se od tamního průvodce dozvěděli zajímavosti o životě plzeňského lva Matýska, irbisky Jarmilky nebo nově pořízených pum amerických.

Sedmáci v plzeňské ZOO - 4. 11. 2015 (5. 12. 2015)

V rámci přírodopisné exkurze do ZOO Plzeň zamířili žáci 7. třídy naší školy do expozice Česká řeka, která umožňuje návštěvníkům spatřit vodní říši sladkovodních ryb, aniž by se namočili. Průvodkyně žákům objasnila dělení řek na jednotlivá rybí pásma i životní cyklus ryb. Největší úspěch u žáků měli obrovští kapři a sumci v expozici rybníku.

Exkurze do plaského konventu (26. 6. 2015)

Ve čtvrtek 11. června 2015 se konala exkurze žáků 6. a 7. třídy do kláštera v Plasích. Děti měly možnost prohlédnout si nejen budovu samotného konventu, kde se dozvěděly o skromném životě mnichů, ale i nedalekou barokní sýpku. Žáci šesté třídy touto exkurzí odstartovali výpravy za památkami západních Čech, které navrhl geniální Jan Blažej Santini - Aichel. Odpoledne se žáci obou tříd utkali v minigolfovém turnaji.

Školní výlet 3., 4., a 6. třídy (26. 6. 2015)

Konec června je pro většinu tříd ve znamení výletů. Žáci všerubské 3., 4. a 6. třídy se letos vydali do okolí Stříbra. Nejdříve navštívili Kladrubský klášter. Odtud se vypravili na šesti kilometrovou procházku do Stříbra, kde na ně čekala vyhlídková věž a exkurze dolu, upozorňující na slavnou minulost tohoto hornické města.

Exkurze do koncentračního tábora Flossenbürg (26. 4. 2015)

Přesně jeden rok od exkurze do bývalého židovského ghetta Terezín se žáci 8. a 9. třídy vypravili do koncentračního tábora Flossenbürg. S nápadem navštívit další tábor připomínající smutnou historii holocaustu tentokrát přišli sami žáci. Pracovní tábor Flossenbürg se nachází v Německu, pouhých 7 km vzdušnou čarou od českých hranic. Měli jsme tak možnost prohlédnout si místo, na kterém před více jak 70 lety umíraly v hrozných podmínkách desítky lidí denně, včetně Čechů.
Fotogalerie

Exkurze za gotickými památkami Prahy (10. 4. 2015)

Začátkem dubna vyrazili žáci 5., 6. a 7. třídy do Prahy, aby si z blízka prohlédli nejnavštěvovanější české památky: Staroměstský orloj, Týnský chrám, Karlův most, Pražský hrad, včetně Chrámu sv. Víta a Zlaté uličky.
Fotogalerie

Recitační soutěž (6. 3. 2015)

Ve čtvrtek 26. února byla na naší škole pořádána recitační soutěž pro žáky 2. stupně. Všech devět soutěžících předvedlo obdivuhodné výkony, zazněla díla Karla Hynka Máchy, Josefa Václava Sládka, dokonce i vlastní tvorba žáků, avšak vyhrát mohl jen jeden.
Na prvním místě se umístil Josef Opatrný ze 7. třídy. Druhou příčku obsadila Šárka Šidlovská, žákyně 9. třídy a jako třetí skončila Natálie Blechová z 8. třídy.
Blahopřejeme. Fotogalerie

Okresní kola vědomostních olympiád (15. 2. 2015)

Ve dnech 20. ledna a 5. února 2015 se žákyně deváté třídy Kristýna Konarská zúčastnila okresních kol olympiády z českého jazyka a z dějepisu. V soutěži z dějepisu obsadila krásné 4. místo.

Ohlédnutí za ŠR 2013/2014 (22. 1. 2015)

V následujícím odkazu Vám nabízíme nahlédnutí do života školy a žáků ve školním roce 2013/2014.

Dějepisná exkurze - Protektorátní Praha - 16. 12. 2014 (27. 12. 2014)

Dne 16. 12. 2014 se žáci 9. třídy zúčastnili dějepisné exkurze se zaměřením na Protektorát Čechy a Morava. V Praze tak navštívili bývalé sídlo pražského gestapa, kde se jim věnoval člen Českého svazu bojovníků za svobodu. Žáci tak měli možnost dozvědět se, jak vypadal výslech a věznění přímo od pamětníka. Dále si "deváťáci" prohlédli památník věnovaný parašutistům, kteří spáchali atentát na Heydricha, v Resslově ulici.
Fotogalerie

Čertovský turnaj ve vybíjené (27. 12. 2014)

Již tradičně se na začátku prosince žákyně 2. stupně utkaly v Čertovském turnaji ve vybíjené. Napínavý souboj nakonec vyhrály žákyně 8. třídy, jmenovitě Lenka Pangrácová, Michaela Hanzlíčková, Michaela Ratajová, Natálie Blechová, Markéta Radová, Bára Klocová a Karolína Beštová. Na druhém místě skončil tým 9. třídy a na třetím místě se umístila 7. třída.

Mikulášská nadílka (27. 12. 2014)

V pátek 5. prosince 2014 proběhla na naší škole mikulášská nadílka. Mikuláš spolu s anděly a mimořádně velkým počtem čertů navštívil nejen mateřskou školu a 1. stupěň, ale i žáky 2. stupně, kteří nejednou skončili v pytli čertů.

Olympiáda z anglického jazyka 2. 12. 2014 (7. 12. 2014)

Výsledky školního kola Olympiády AJ, která se konala 2.12.2014.
V 1. kategorii byly tyto výsledky: 1. Karolína Toráčová (7.tř.); 2. Kateřina Vébrová (7. tř.); 3. Jiří Uher (6.tř.); 4. Daniel Dandáš (6. tř.); 5. Monika Slamová (6.tř.);
Ve 2. kategorii vyhrála Kristýna Konarská před Jakubem Landou (oba z 9. tř.). Škoda, že mezi žáky 8. třídy nebyl o soutěž žádný zájem.
Všem účastníkům blahopřejeme za jejich výkony.
soutez

Olympiáda z českého jazyka 26. 11. 2014 (30. 11. 2014)

Dne 26. 11. 2014 se u nás konalo školní kolo olympiády z českého jazyka.
Do okresního kola postupuje z 1. místa Kristýna Konarská z 9. třídy.

EXKURZE Plzeň 6. a 9. třída 20. 11. 2014 (30. 11. 2014)

Ve čtvrtek 20. 11. 2014 vyrazili žáci 6. a 9. třídy naší školy do Plzně.
Na 9. třídu čekal veletrh středních škol, na kterém žáci získali potřebné informace o středoškolském vzdělání v našem regionu, a Techmania Science center. Šesťáci navštívili expozici pravěku v Západočeském muzeum v Plzni. Kromě hravé prohlídky samotné expozice si žáci vyzkoušeli umlít mouku tak, jak ji mleli naši předci v pravěku. Mouku si směli odnést domů a upéct z ní pravěký chléb. Odpoledne se 6. třída připojila k deváťákům v Techmanii. Obě třídy tam čekalo mnoho zábavných her a pokusů osvětlujících přírodní zákony. Navíc navštívily i expozici Vesmír a prostor věnovaný stavebnici Merkur.
Fotogalerie
Fotogalerie Techmania

EXKURZE Plzeň 7. třída 13. 11. 2014 (30. 11. 2014)

Dvacet žáků 7. třídy ZŠ Všeruby se ve čtvrtek 13. listopadu 2014 zúčastnilo exkurze do Plzně.
První zastávkou byly Archeologické dílny v Západočeském muzeu v Plzni. Žáci si mohli vyrobit záušnice a prstýnky, jaké se nosili ve středověku, seznámili se s tiskařským lisem a historií kachlů a každý z nich si odnesl certifikát s vlastnoučně vyrobenou pečetí.
Následovala komentovaná prohlídka plzeňské Akva tery, kde žáci viděli nejen želvy, chameleony, pavouky a žáby, ale dokonce si mohli i potěžkat dospělou krajtu.
Ještě před odjezdem sedmáci stihli projít 800 metrů z celého historického podzemí města Plzně.
Fotogalerie

Dějepisná olympiáda 13. 11. 2014 (30. 11. 2014)

Dne 5. listopadu 2014 proběhlo na naší škole školní kolo dějepisné olympiády, kterého se zúčastnilo 5 žáků osmého a devátého ročníku.
Vítězkou se stala Kristýna Konarská, a tak postupuje do okresního kola.

Školní poznávací zájezd do Anglie (30. 6. 2014)

Od pondělí 5. 5. do pátku 9. 5. 2014 se uskutečnil poznávací zájezd do Londýna a jižní Anglie pro žáky ZŠ Všeruby s cestovní kanceláří ProTravel, která se specializuje na školní zájezdy po Evropě. Autobus byl doplněn žáky z jedné pražské základní školy.
Ze Všerub se odjíždělo v pondělí v odpoledních hodinách, pokračovalo se přes SRN, Belgii a Francii s potřebnými zastávkami. Ve francouzském přístavu Calais jsme se nalodili na trajekt směřující přes kanál La Manche do Doveru.
V úterý ráno jsme začali prohlídku Londýna příjemnou procházkou parkem ve čtvrti Greenwich, kde je známá královská observatoř a kudy prochází nultý poledník. Svezli jsme se lodí po řece Temži pod mostem Tower Bridge k hradu Tower. Na hradě Tower nás okouzlili korunovační klenoty, rozsáhlá zbrojnice, popraviště a další zajímavosti. Pokračovali jsme přes finanční centrum Londýna – The City na prohlídku katedrály St. Paul´s Cathedral. Ti zdatnější z nás měli možnost vystoupit po 530 schodech na kopuli katedrály, kde byl nádherný výhled na sluncem zalitý Londýn. Katedrála je místem sňatku prince Charlese a Diany Spencerové v roce 1981.
Obdivovali jsme typické londýnské červené dvoupatrové autobusy, červené telefonní budky, červené poštovní schránky. V podvečer jsme ještě navštívili zajímavé muzeum Londýna a poté jsme se naším autokarem dopravili za Londýn do městečka Guildford, kde na nás čekali rodiny, u nich jsme byli po dvě noci ubytováni.
Ubytování v rodinách bylo velice příjemné, jednak pro to, že jsme měli možnost s nimi mluvit anglicky, ale také jsme nahlédli do jejich soukromí, jak žijí, stravují se atd. Rodiny nám vařili večeře a snídaně a přichystali balíčky na den.
Ve středu po snídani jsme se vydali do městečka Windsor s prohlídkou největšího hradu ve Velké Británii, sídla královské rodiny. Prohlédli jsme zahrady, královské místnosti a střídání stráží s hudebním doprovodem. Další naší zastávkou byla slavná pravěká megalitická stavba – Stonehenge. Přejezdem do mětečka Winchester jsme stanuli před nejdelší evropskou románsko-gotickou katedrálou. Značně unavení jsme se vrátili na ubytování.
Ve čtvrtek dopoledne jsme se rozsáhlým londýnským metrem přesunuli do Wimbledonu. Podívali jsme se na centrální kurt a do tenisového muzea. V pravém londýnském deštivém počasí jsme se svezli na známém Londýnském oku. Odpoledne jsme pak procházeli místy, která se nejvíce zapsala do historie města –Buckingham Palace, Westminster Abbey, Whitehall, Trafalgar Square, Piccadilly Circus, Leicester Square. Neopomněli jsme na nákupy suvenýrů.
V podvečer jsme odjížděli velice znavení, ale nadšení z Londýna na trajekt do Doveru. Tentokrát cesta trajektem byla dobrodružnější, loď se hodně kymácela na vlnách.
Návrat do České republiky byl zdlouhavější frontami na dálnicích, ale s potřebnými zastávkami jsme cestu zvládli. Přivezli jsme si krásné zážitky i navázali přátelství s pražskými žáky.
Dagmar Pekárková, organizátorka zájezdu

Fotogalerie

EXKURZE DO TEREZÍNA 8. 4. 2014 (16. 5. 2014)

Na začátku letošního dubna vyrazili žáci 8. a 9. třídy na dějepisnou exkurzi do Terezína. Měli tak možnost seznámit se s minulostí tohoto severočeského městečka, ve kterém byli za Protektorátu shromažďováni Židé před transporty na východ. Zároveň byly žákům přiblíženy smutné osudy vězněných v Malé pevnosti Terezín, v bývalé protektorátní věznici.
Fotogalerie

Dějepisná olympiáda (24.2. 2014)

Dne 13. 11. 2013 se konalo na naší škole školní kolo dějepisné olympiády.
Z celkového počtu 14 soutěžících se na 1. místě umístila žákyně 9. třídy Alena Švecová, na 2. místě, se shodným počtem bodů, žáci 8. třídy Kristýna Konarská a Jakub Landa a na 3. místě se umístil žák 8. třídy Petr Pražma.
Okresní kolo olympiády připadlo na 28. 1. 2014. Alena Švecová v něm skončila na 6. místě, Kristýna Konarská na 13. místě a Jakub Landa na 15. místě.

Olympiáda v českém jazyce (24.2. 2014)

I letos se žáci naší školy zapojili do olympiády z českého jazyka. Celkem se účastnilo 9 žáků.
Ve školním kole zvítězila žákyně 9. třídy Alena Švecová, která tak postoupila do okresního kola soutěže. V něm obsadila 2. místo a bude moct soutěžit i v kole krajském.

Olympiáda v anglickém jazyce (9. 12. 2012)

Dne 3. prosince 2012 se konalo školní kolo Olympiády v anglickém jazyce, kterého se zúčastnilo celkem 17 žáků z 5. až 9.třídy.
V kategorii 5. třídy zvítězila Karolína Toráčová, v kategorii 6. až 7. tř. se na 1. místě umístila Kristýna Konarská a v kategorii 8. až 9. tř. zvítězila Simona Koudelová.
Absolutní vítězkou se stala Kristýna Konarská, která bude školu reprezentovat spolu s Karolínou Toráčovou v okresním kole na počátku roku 2013.

Dějepisná olympiáda (20. 11. 2012)

Dne 14. 11. 2012 se konalo 42. kolo dějepisné olympiády na téma "Od pohanských zvyků ke křesťanským tradicím".
Ve školním kole soutěžilo deset žáků osmé a deváté třídy.
Do krajského kola, které se bude konat na konci ledna, postupuje Simona Koudelová z deváté třídy a Tereza Jelínková z osmé třídy.
Vítězům gratulujeme!

Školní kola olympiád - M, D, Aj (11. 11. 2011)

V průběhu prosince se někteří žáci naší školy zúčastnili školního kola olympiády z dějepisu nebo angličtiny nebo matematiky (Pythagoriáda).

FOTOGALERIE

Exkurze Praha 7. a 8. ročník (11. 11. 2011)

Ve čtvrtek 1. prosince využijí žáci 7. a 8. tř. zajímavé nabídky - absolvují program - exkurzi „Česká televize a prevence kriminality“ v Praze (součástí akce je: návštěva studia ČT, seznámení se s tvorbou různých programů a vysílání, kdo v ČT pracuje; v druhé části pak půjde o historii a současnost policie, nejrůznější informace z policejních oborů, vyzkoušení si otisků prstů atd.).

FOTOGALERIE

Beseda pro žáky 7., 8. a 9. tř. - MUDr. Jiří Presl – „Návykové látky kolem nás“ a exkurze v Techmanii center (5. 11. 2011)

Ve středu 16. listopadu absolvují žáci pořad primární protidrogové prevence založený na interakci mezi MUDr. Jiřím Preslem a studenty. Pořad pokrývá celou oblast rizikových návykových látek (drogy, alkohol, cigarety), poskytuje základní informace o závislostech na legálních a ilegálních drogách, o diagnostice a možnostech pomoci. Pořad poskytuje informace i v návazných oblastech jako je kriminalita a sex a základem pořadu je diskuze se studenty.
Studenti si mohou připravit dotazy i anonymní formou.
Dále navštíví Techmania center, kde shlédnou demonstraci parního stroje MARX a show s van de Graaffovým generátorem, je pro ně připraven program „Zajímavá atmosféra“(7. a 8. tř.) či program „Století létání“ a prohlídka plastiky „Entropa“ (9. tř.)

FOTOGALERIE

Historie rockové hudby - koncert (1. 9. 2011)

V úterý 5. 9. 2011 je pro žáky naší školy připraveno představení o historii rockové hudby.

konec_stranky